Novinky
Je príroda skutočne múdrejšia ako si myslíme?
Je naozaj pozoruhodné, koľko ľudí sa v poslednej dobe začína zaujímať o liečivé rastliny a iné alternatívne formy liečby. Hoci neviem, či by som toto všetko vlastne nazývala alternatívou, keďže, ako chcem naznačiť aj týmto článkom, sú to v skutočnosti úplne prirodzené veci, ktoré sa používali už stáročia.
Možno si spomenieme, ako sme si dávali v detstve skorocel na ranu alebo na bylinkové čaje od babky. Príroda okolo nás nám neustále ponúka svoje dary, dokonca občas ako keby nám aj jemne našepkávala, čo je pre nás to správne v tej chvíli. Nie, nevymýšľam si, len narážam na rôzne prekvapivé zaujímavosti zo sveta rastlín. Zistilo sa, že sú bylinky, ktoré sa svojím tvarom podobajú na nejaký orgán v tele a ich účinok sa s tým zhoduje. Napríklad alchemilka je výborná bylinka pre ženy a jej list pripomína tvar ženského lona. Vlašský orech vyzerá ako mozog a podporuje jeho správnu funkciu. Zázvor sa zas podobá na žalúdok a naozaj podporuje trávenie, pomáha pri nevoľnosti. Kvet očianky, už len podľa názvu, pripomína oko, ktoré aj lieči. To, či sa rastlinky podobajú na konkrétny orgán, aby sme ich vedeli správne použiť alebo si to len ľudia začali pripodobňovať, aby si lepšie zapamätali účinky, už zostáva vo hviezdach.
Ďalšou zaujímavosťou však je ako súvisí bylinka s obdobím, v ktorom rastie. Bylinky, ktoré sú liečivé na dýchaciu sústavu sú najčastejšie práve tie, čo sa zbierajú na jar ako napríklad podbeľ, pľúcnik či prvosienka jarná. Jar je čas, kedy je dobré telo prečistiť, detoxikovať, preto nájdeme v tomto období v prírode rastliny ako napríklad pŕhľava alebo breza, ktoré majú presne tieto účinky. V lete rastie veľa rastlín prospešných pre tráviacu sústavu. To sedí napríklad aj s ajurvédou, kde je leto pripisované princípu pitta, ktorý má v našom tele na starosti trávenie a metabolizmus. Rôzne kultúry nezávisle od seba prišli na rovnaké princípy, pretože ich odpozorovali práve z prírody. Môže sa to zdať zvláštne, ako to všetko do seba zapadá, ale keď sa nad tým zamyslíme, príroda musí rastlinám a zvieratám neustále poskytovať všetko potrebné pre ich prežitie v každom období a my k nej patríme tiež.
Už kedysi ľudia využívali znalosti fáz mesiaca a ročných období vo svoj prospech ako v pestovaní rôznych plodín, tak v starostlivosti o svoje zdravie. Uvedomovali si niečo, na čo my sme pozabudli ale pomaly sa naspäť rozpamätávame. To, že my sami sme neoddeliteľnou súčasťou prírody, a tak nás, či to chceme alebo nie, tiež neustále ovplyvňuje.